Umjetnost plastičnog maketarstva: tehnike i trikovi

Maketarstvo je uzbudljiv hobi koji spaja zanatsko umijeće s kreativnošću i prikladan je za sve uzraste. Uz maketarstvo možete, primjerice, do detalja “sagraditi” avione, ali i automobile, brodove i druge stvari u malom mjerilu i zatim ih oslikati, tako da na kraju nastane pravo, opipljivo  djelo.

Plastično maketarstvo – što je to?

Plastično maketarstvo bavi se izradom trodimenzionalnih, fizičkih objekata. To mogu biti zgrade, životinje ili krajolici, kao i vozila svih vrsta. Na primjer, minijaturne verzije automobila, zrakoplova i brodova iz civilnog, ali i iz vojnog područja. Kako je objasnio Mario Gložinić, maketa je statički prikaz nekog objekta, vozila ili slično, a njena osnovna namjera je prikazati odnos veličine i izgleda objekta kojeg maketa predstavlja. Model je ono što prikazuje kako originalni objekt funkcionira, koje funkcije objekt obavlja. Na primjer, maketa zrakoplova pokazuje kako izgleda određeni zrakoplov, dok model zrakoplova može letjeti. Modelarstvo se stoga bavi izradom modela npr.modeli raketa,RC modeli aviona i automobila.

Razvoj plastičnog maketarstva:

Mario Gložinić u svom udžbeniku “Uvod u plastično maketarstvo: Kako sastaviti plastičnu maketu”, piše o tome kako je prije pojave industrijske revolucije, svaki maketar trebao sam izraditi svoj dio makete (tehnika koju danas primjenjuju brodomodelari za drvene makete jedrenjaka), no razvojem tehnologije, to se promijenilo. Danas se maketa dobiva na način da su kompleti dijelova izgrađeni ubrizgavanjem rastopljene plastike pod pritiskom u čelične kalupe. U svakoj kutiji maketa, nalaze se dijelovi koji se trebaju s velikom pažnjom odvojiti od spruea ( nosivo stablo), a zatim obraditi, lijepiti i bojati. Potom  se maketa nadograđuje dodatnim dijelovima napravljenima od smole ili footjetkanog metala. MaketarI s više iskustva koriste i 3D printere i skenere s kojima izvode  nadopunu s dijelovima makete.

Kako odabrati pravu maketu?

Na većini kutija maketa, navedeni stupanj složenosti izrade maketa, obično su to skill level  1 (do trideset dijelova), pa sve do Skill level 5. Za početak, u plastičnom maketarstvu za početnike preporučuje se jednostavan, pribor. Na svakoj kutiji makete napisano je mjerilo, što je broj koji nam pokazuje odnos veličine makete i stvarnog objekta. Za zrakoplove je to najčešće 1:72 ili 1:48 te za one veće 1:144, dok je za brodove 1:700 i 1:350. Oklopna vozila su u omjeru 1:72, 1:76 i najčešće 1:35 te 1:48, za razliku od civilnih vozila poput automobila, kamiona, motocikala kojiima su najzastupljenija mjerila 1:43, 1:25, 1:24, 1:16, 1:12, 1:9, 1:6.

Uz potrebno vrijeme, strpljenje i odmor, Gložinić donosi par  savjeta za uspješnu izradu maketa:

  1.  Škarice ili mala sjekača kliješta – služe nam za odvajanje dijelova makete sa stabla, te prilikom izrezivanja naljepnica, izrezivanja ljepljive trake i papira prilikom maskiranja i bojanja makete.
  2. Maketarski nožic s izmjenjivim sječivima – alat koji se najčešće koristi. Upotrebljava se za rezanje, bušenje rupica, struganje viška plastike…
  3. Skalpel  – upotrebljava se kao i maketarski nožić, no posebno je to što su dijelovi sječiva lomljivi,  kada se vrh tijekom upotrebe zatupi, jednostavno se odlomi. Dobro je imati veći (za grublje zadatke) i manji nožić
  4. Pinceta –  vrlo bitna zbog držanja malih dijelova prilikom lijepljenja i bojenja i prilikom lijepljenja oznaka (dekala) na maketu
  5. Metalno ravnalo – velika pomoć prilikom rezanja plastike i papira nožem gdje su potrebni ravni rezovi. Može poslužiti i plastično ravnalo.
  6. Maketarski kit za plastiku – služi za popunjavanje linija spoja na maketi, izravnavanje udubljenja itd.
  7. Set turpija raznih profila – služe za grube radove, popravke i slično.
  8. Vodobrusni papir – koristi se za brušenja dijelova i kita
  9. Kistovi – cijela maketu može se bojati kistom, iako iskusni maketari koriste airbrush ili prskalicu, no za bojanje manjih površina i detalja, idealan je mali kist
  10. Svrdla –  služe za probušiti potrebne rupe na maketi u koje dolaze dijelovi za tu inačicu. Mjesta u kojima treba probušiti rupe obično su označena, kao ‘slijepe rupe, tj. rupe koje nisu probijene do kraja

Ostali alati i pribor:

  1. Čačkalice – idealan stalak za kotače, elise i druge sitne dijelove prilikom bojenja, služe i kao alat za nanošenje ljepila na dijelove, nanošenje kita, sitnih količina boje, miješanje boje u bočici prije bojanja itd.
  2. Kvačice za rublje i gumice – služe za fiksiranje dijelova prilikom sušenja ljepila ili boje.
  3. Ljepljive trake – idealne su papirnate ljepljive trake žute boje jer dobro prijanjaju, a nakon njihova skidanja gotovo da i ne ostaju tragovi ljepila
  4. Štapići za čišćenje ušiju, papirnate maramice, mekana pamučna krpica – koristi se  prilikom nanošenja oznaka, ti. naljepnica na maketu
  5. Aluminijska folija za kuhanje – korisna je za izradu pojaseva na sjedalima, zastava, različitih prekrivaca, pa čak i izradu površine vode za manje makete brodova

Najvažniji savjeti i trikovi za početak izrade maketa:

  • Dobro pročitajte upute za izradu modela i slijedite sve korak po korak, kako ne biste zaboravili neki važan detalj. Pažnja: Ponekad mali dijelovi izgledaju vrlo slično – razvrstajte sve za bolji pregled.
  • Kada ste uredno odvojili dijelove jedan od drugog, krenite pažljivo. Kako bi kasnije svi dijelovi dobro pristajali, pažljivo ih odvojite umjesto da ih “trgate”. Za odvajanje upotrijebite nožić ili male škarice. Kod određenih modela, možda ćete morati isturpijati male ostatke plastike kako bi svaki dio prianjao uz drugi.
  • Ljepilo za plastiku koristite štedljivo. Ako ste ga ipak nanijeli previše, ni u kojem slučaju ga nemojte odstranjivati  jer ga na taj način samo još više raspršuje po maketi . Pustite da se višak ljepila osuši, a zatim ga pažljivo izbrusite brusnim papirom ili malom turpijom.
  • Većina ljepila suši se vrlo brzo, ali fiksiranje komponenti gumicama ili samoljepljivom trakom pomaže da ništa ne sklizne.
  • Odgovarajuće radno mjesto vrlo je bitno. Idealna bi bila, na primjer, soba za hobije, radni stol u vašoj garaži ili dodatna prostorija s dobrom ventilacijom. Također su važni veliki stol i prostor za sušenje svih komponenti.
  • Stavite zaštitu od prskanja boje po podu.
  • Koristite u početku isključivo vodotopive i brzosušeće boje, koje se vrlo lako obrađuju.
  • Od opreme, na početku su idealni kistovi debljine od 0,2 do 0,4 mm
  • Sve boje unaprijed dobro promiješajte, u trajanju od barem 1 min. Za to je prikladna drvena lopatica, čačkalica ili šipka za miješanje boja.
  • Prije nego nanesete temeljni premaz i boje na svoju maketu, temeljito ga očistite od prašine mekom krpom.
  • Kako biste bili sigurni, nacrtajte nekoliko probnih slojeva kako biste provjerili izbor boje. Koristite npr. unutarnju stranu modela ili plastičnu čašu.
  • Nanesite boju ravnomjerno, niti prebrzo niti presporo. Počnite sa svijetlim bojama, zatim tamnijima i na kraju idu metalik boje. Temeljito očistite kistove između svake promjene boje. Pustite da se svi obojeni dijelovi suše najmanje 12 sati prije nego što ih ponovno spojite na gotov model.
  • Naljepnice ili naljepnice i logotipi zaokružuju cjelokupan izgled vašeg plastičnog modela i osiguravaju izvorni izgled. Naljepnice nanesite pažljivo na maketu. Zakrivljenosti i višedimenzionalne površine mogu biti izazovne za nanošenje naljepnica. U lijepljenju će vam pomoći i škare, pinceta i čačkalice te štapići za uši. Uvijek nekoliko puta provjerite je li naljepnica na pravom mjestu prije uklanjanja podloge. Višak vlage na kraju osušite.

​Zahvaljujući raznim savjetima i trikovima, maketarstvo neće biti izazovno čak niti početnicima. Potrebno je malo strpljenja i vještine! Za prvi pokušaj, najbolje je uzeti mali komplet maketa s niskom razinom težine, a zatim prijeći na kompliciranije makete. Na početku, uče se važne tehnike i savjeti za modeliranje u sastavljanju i bojanju, prije nego što se, nakon više maketa i s više iskustva odvažite na implementaciju većih, kompliciranijih maketa. Kako bi se sve realiziralo što sličnije originalu, potrebno je puno strpljenja i vremena. Važno je pri izradi prvoga modela, dopustiti si male pogreške! Sve je to u svrhu učenja te nema razloga za odustajanje.

I najveći majstori, jednom su bili početnici! Od makete do makete, nastavite usavršavati svoje znanje.