Najuspješniji maketar MMK Savica 2024.godine

Maketarstvo je umjetnost koja zahtijeva strpljenje, preciznost i maštovitost, a na ovogodišnjim natjecanjima jedno ime posebno se istaknulo – naš sugovornik, mladi maketar koji je osvojio titulu najboljeg u 2024. godini u MMK Savica. Maksimilijan Pezelj ne samo da je zaradio brojne nagrade za svoje detaljno izrađenu maketu, već je i impresionirao maketarsku zajednicu originalnošću i kreativnim pristupom. Osvojio je pet srebrnih medalja na natjecanjima i dva specijalna odličja: srebrna medalja na natjecanju  „Svet u malem“ Pivka Republika Slovenija i posebno priznanje talijanskog kluba  Gruppo Modellistico Picchiatelli ; srebrna medalja na 5. Feniks kupu  u Vukovaru, medalju na 19. Kupu Zagreb; srebrna medalja na 19.Kupu Crna Kraljica u Zagrebu , na 6. Festung kup u Slavonskom Brodu srebrna medalja i odličje AK Ikarus Novi Sad. Sve medalje i odličja zaslužio je  za maketu Zero Fighter A6M2b Model 21.

U razgovoru za web stranicu MMK Savica otkrio nam je što ga je inspiriralo da se počne baviti maketarstvom, kako izgleda proces izrade njegovih maketa, na koje je projekte najponosniji te što ga motivira da nastavi s ovim hobijem. Pročitajte kako izgleda svijet maketarstva iz perspektive našeg Maksa Pezelja!

1. Čestitamo na tituli najboljeg mladog maketara 2024. godine! Kako se osjećaš povodom ovog priznanja i što ti ono znači? Koja su sve postignuća bila u 2024.?

U 2024. godini osvojio sam četiri srebrne medalje na turnirima za maketu A6M2b Mod.21 Zero u skali 1:144. Osim tih nagrada, najdraže mi je bilo kada sam na jednom od natjecanja dobio posebno priznanje od talijanskog kluba koji je pored moje makete ostavio posebnu vrstu medalja na kojoj je istaknuto kako im se moja maketa posebno svidjela. Ta “plaketa”  je posebno dizajnirana i jako lijepo izgleda. Baš je bio ugodan osjećaj kad znaš da su tebe i tvoj trud prepoznali i internacionalno.

2. Što te inspiriralo da se počneš baviti maketarstvom? Sjećaš li se svoje prve makete i kako je ona izgledala?

Naravno, sjećam se svoje prve makete, a “igram” se s maketama od malih nogu. Sve je počelo kada sam kao mali za jedan Božić dobio makete Titanica, broda. U to doba sam jako volio Titanic, imao sam i poster u sobi iznad kreveta, tako da je ta maketa bila pravi odabir. Kada sam napravio maketu MiG 21 tada je to preraslo iz nekakve igre u hobi i mislim da tek sada, kada prelazim recimo s maketa aviona na makete tenkova,  mogu reći da je maketarstvo stvarno hobi.

3. Postoji li neki projekt ili  maketa na koji si posebno ponosan? Što ga čini posebnim u usporedbi s ostalima?

Jako sam ponosan baš na maketu Zero jer, osim osvojenih priznanja, znam da sam napravio dobar posao, a tu posebno ističem boju koju sam dobio. Gotovo niti jedna maketa tog aviona nema povijesno točnu boju, jer se ustvari ne zna koja je točna boja i nijansa. Ja sam izmiješao par boja i svidjela mi se ona koju sam dobio. Boja se svidjela i instruktoru Vilimu i složili smo se da je “to to”, a očito se svidjelo i svima na izložbama i natjecanjima.

4. Koji su najveći izazovi s kojima si se susreo tijekom rada na maketama i kako si ih uspio prevladati?

Pa evo, kao što sam spomenuo, osim te boje koju sam trebao “pogoditi” na maketi Zero, svaka maketa i model nosi svoje zahtjevnosti. Trebalo mi je par mjeseci da složim cijelu maketu. Sada radim na maketi finskog borbenog tenka T-55 i to je recimo drugačije od makete borbenog zrakoplova na način i sistem izrade. Recimo, kod makete zrakoplova, prvo se radi kokpit, a onda svi ostali dijelovi se slažu oko tog kokpita. Tenkovi imaju više detalja, npr. više  kotača u gusjenici, te se dijelovi makete ne trebaju  slagati po redu kao kod aviona. To su recimo neke razlike modela maketa i različiti izazovi, a zajedničko im je da – sve makete imaju puno detalja na koje treba paziti.

5. Što ti je najvažnije kod izrade  maketa? Fokusiraš li se više na tehničku preciznost, estetski izgled ili neku drugu dimenziju?

Kao što sam rekao, svaka maketa ima neke svoje zakonitosti i razlike.recimo, kod ovog tenka kojeg sad radimo, moram paziti na način na koji odvajam kotače od plastike s kojom dolaze, kada ću i što na koji način slagati i rafiti. Ja jako volim unijeti neki svoj “touch” u svaku maketu, kao taj “mix boja” kojom sam ofarbao Zero. Mislim da je to bitno jer se po tome i razlikuje svaka maketa i svaki maketar. Tako sam kada sam izrađivao ZERO, gledao na kojem nosaču aviona je ZERO bio i onda sam od drvca šibica izradio nosač, naravno u omjeru koji je potreban za moju maketu. Na tom nosaču je maketa Zero bila i izložena na natjecanjima i izložbama, tako da mislim da je i to doprinijelo osvojenim medaljama. Bitno je unijeti svoj touch u maketu, da bude neka mala “nesavršenost” , naravno da cijela maketa bude povijesno točna, ali ne treba biti 100% točna replika

6. Na koji način stječeš nova znanja i usavršavaš svoje vještine? Imaš li mentore ili uzore u maketarskoj zajednici?

Kada sam tek kretao u ovaj hobi, na youtubu bih znao gledati maktere i vidjeti kako izgledaju makete, kako ih oni slažu i to me potaklo da ih slažem i ja i napravim nešto slično. No jedno je vidjeti maketu kako izgleda fizički složena,a drugo je stvarno je složiti. Veliki i poznati maketari koji svoje makete prezentiraju na youtubu imaju malo drugačiju opremu od nas, stoga sam na početku možda bio i pomalo razočaran što moje makete nisu ispale kao njihove, no ubrzo sam shvatio da za takve rezultate nemam potrebne vještine, a što se duže bavim maketarstvom, shvaćam kako treba dosta vremena proći da se dođe do tog nivoa preciznosti. Potrebno je puno strpljenja i rada da bi bili u potpunosti zadovoljni maketom, no meni je to zabavno i uvijek se trudim dati “ono nešto” više u svaku maketu. Dosta se savjetujem s instruktorom Vilimom, oko toga koje makete ću dalje slagati, kako ih naručiti i kojim redoslijedom i tempom izrađivati.

7. Koje bi važne smjernice dao mladima koji se prvi put upuštaju u maketarstvo?

Mislim da je najvažniji savjet – strpljenje. Prve makete neće biti savršene, ali na tome se da učiti i raditi. Ok je pratiti i vidjeti druge maketare, ali vježbom i praksom svaka maketa postaje bolja i napredujemo.

8. Gdje vidiš svoju maketarsku karijeru u budućnosti? Postoji li nešto što bi volio ostvariti ili neki poseban model koji bi želio izraditi?

Trenutno radim na avionu Porco Rosso, točnije Finemodels 1/48 S-21 “Porco Rosso”. To je maketa talijanskog borbenog aviona iz  japanskog crtanog filma. On je u filmu crvene boje, ima neke preinake od svoje povijesne inačice, tako da mi je to dosta zanimljivo. Imam još jako puno neotvorenih maketa koje tek čekaju da ih složim, jedna od njih je i Titanic, tako da svakako nastavljam s maketarstvom.

Maketarstvo je puno više od hobija za ovog talentiranog mladića – to je strast koja mu omogućuje da spoji kreativnost, tehničku preciznost i ljubav prema povijesti. S obzirom na njegove uspjehe i ambicije, uvjereni smo da ćemo o njemu još mnogo slušati u maketarskoj zajednici, kako domaćoj, tako i internacionalnoj.