Donosimo vam intervju sa svima dobro znanim licem našeg Kluba – instruktorom
Vilimom Kladničkim. Vilim je student završne godine diplomskog studija elektrotehnike te radi kao voditelj
Helpdesk tima u CARNET-u. Aktivan je član MMK Savica već osam godina, a svojim sposobnostima, ubrzo nakon učlanjenja, istaknuo se kao odličan instruktor. U nastavku pročitajte više o tome kako je Vilim zavolio svijet maketarstva i modelarstva, otkrio je i neke tajne vještine modeliranja te približio rad i program MMK Savica svim zainteresiranima.
Molimo te da nam se kratko predstaviš i kažeš kada i kako si se pridružio maketarsko-modelarskom klubu i što te potaknulo da postaneš instruktor?
MMK Savici sam se pridružio u travnju 2016. godine, znači prije točno 8 godina. Instruktor sam postao par mjeseci nakon dolaska u klub. Uvijek sam volio raditi s djecom i mladima pa mi je posao instruktora dobro sjeo. Rad s mladima mi je pružao dosta veliko zadovoljstvo, a i neki osjećaj ispunjenja, pogotovo kada sam vidio kako su sretni kada polaznici završe maketu ili kada osvoje neku nagradu. Također, u to
vrijeme mi je ta funkcija služila kao dobar način pojačavanja mjesečnog budžeta za užinu.
Koje su osnovne aktivnosti koje djeca i mladi mogu očekivati u klubu i kako izgleda jedna subotnja radionica u MMK Savica? Kakva su znanja i vještine potrebne djeci i mladima prije početka bavljenja maketarstvom?
Jedna subotnja radionica službeno počinje u 9:30, ali za mene počinje ranije jer je potrebno prostor očistiti i pripremiti se za rad tog dana. Svaki polaznik dobiva svoju kutiju za alat i naravno maketu. Ovisno o tome gdje su zadnji put stali s radom, tamo i nastavljaju. Svaki dio makete je potrebno skinuti sa stabla (eng. sprue), pošmirglati, pravilno zalijepiti za ostatak makete, a na kraju i pofarbati. To su neke najosnovnije radnje koje se rade i to više manje svaki put kada netko dođe na radionicu. Mi kao
instruktori najčešće uskačemo kada vidimo da polaznici negdje zapnu ili ako naiđu na neki problem.
Prije početka bavljenja maketarstvom, djeci nije potrebno predznanje o maketama – sve se može naučiti kroz vrijeme i kroz rad s maketama. S obzirom na to da se makete slažu poput namještaj iz IKEA-e, za većinu maketa nije potrebno neko iznimno znanje niti snalažljivost, ali naravno, ne škodi imati i to. Glavno je da imate ok motoriku, znate pratiti upute i znate kako koristiti osnovne alate poput skalpela, kliješta i slično. Kao što sam rekao, sve se ostalo može naučiti.
Možeš li podijeliti neku zanimljivu priču ili projekt koji ste radili s djecom i mladima u klubu?
Najdraži projekti su oni u skalama koje primarno radim, to jest, u manjim skalama poput 1/144, 1/350 i slično. Trenutačno, Maksimilijan Pezelj (Maks) radi na maketi aviona A6M2 mod.21 te je ujedno napravio i palubu nosača aviona kao podlogu za avion. S obzirom na to da sam ja jedini u klubu koji radi u takvoj skali, pokazujem mu sve trikove i stvari na koje treba paziti tijekom izrade makete u toj skali i iznimno sam sretan s time kako mu maketa napreduje. Njegova predanost i briga oko sitnih detalja su impresivni, čak i nadilazi mene u nekim aspektima, a raditi s njim na ovom projektu donosi mi veliko zadovoljstvo i osjećam se ponosno što mogu podijeliti svoje znanje i iskustvo s nekim tko pokazuje tako veliki interes i trud.
Što misliš koje makete djeca i mladi najviše vole izrađivati u klubu?
Omiljene makete ovise od maketara do maketara, a još se više mijenjaju s generacijama. Popularnost maketa jako ovisi o mediju koja djeca gledaju i što prate, a ponajviše i koje igre igraju. S porastom popularnosti igrica poput World of Tanks i War Thunder, definitivno se vidi povećana popularnost u želji za izradom oklopnih vozila, a nakon posjeta različitim memorijalnim muzejima HR i šire, često znaju pitati
i za specifična vozila. Naravno, politika je neizbježna i aktualne teme s Rafale i MiG-21 avionima, kao i rat u Ukrajini potaknuli su neke za izradu i tih maketa. Kao neki generalni trend, oklopna vozila su uvijek popularna, kao i avioni, no zadnjih par godina je vidljiv porast popularnosti civilnih vozila. Ono što je i mene dosta iznenadilo je i porast popularnosti brodova, što ratnih, što civilnih. Iako još nisam baš
uspio dokučiti zašto su popularni, meni se osobno sviđa količina detalja koje jedan brod može sadržavati, kao i dosta neobične kamuflaže.
Koje je tvoje najuspješnije natjecanje na kojem si sudjelovao i možeš li nam otkriti svoju najdražu maketu ili model?
Jedna od mojih najuspješnijih, ali ujedno i najdražih maketa koje sam napravio je Bf 109 F-2 u 1/144 skali. Maketa nije bila teška za složiti, ali kombinacija žutih traka sa sivom kamuflažom je iznimno lijepa, barem meni. Također, “mottling” sam ručno napravio te izgleda iznenađujuće lijepo, pogotovo za skalu makete jer je cijela maketa niti 7 cm dugačka.
Koji je tvoj savjet djeci, mladima ili roditeljima koji se žele pridružiti MMK Savica?
Moj savjet je jednostavan – “Just do it!” Hobi je stvarno raznovrstan i kakva god vam tema padne na pamet, maketa toga vjerojatno postoji – bilo to ljudi, dinosauri, kuće, auti, avioni, Star Wars itd.
Definitivno ima nešto za svakoga! Na prvu se čini kao jako puno posla za napraviti, no kada krenete, siguran sam da nećete moći prestati!
Važno je napomenuti da proces učenja nikada ne prestaje. Čak i nakon 10 godina maketarstva, tijekom slaganja svake makete naučim nešto novo.
Hvala Vilimu na podijeli iskustva, a vas pozivamo da nam se pridružite na nadolazećim natjecanjima i izložbama kako biste iz prve ruke vidjeli kakva remek djela vrijedne ruke svake subote slažu!